0 (246) 521 20 50
tr
T.C. Büyükkabaca Belediyesi
tr

Nikah İşlemleri

 T.C.

BÜYÜKKABACA BELEDİYE BAŞKANLIĞI

EVLENDİRME İŞLEMLERİ İÇİN

1- TC VATANDAŞLARI İÇİN  İSTENEN BELGELER

——————————————————————————————————————————————————————————————————————————-

 1. Nüfus cüzdanlarının asılları ve fotokopileri (fotoğrafsız kimlikler kabul edilmez, ehliyet belgeleri geçerli değildir, kimliklerde bekar ibaresi mutlaka olacaktır. Kimliklerinde evli yazanlar kabul edilmeyecektir.)
 2. 4’er adet fotoğraf (orjinal4,5×6 ebatında olmalı, renkli fotokopi kabul edilmez, kadın için alın ve çene açık olacak, erkek için başı açık olacaktır.)
 3. Sağlık Raporu (sağlık raporlarının aile hekimliğine onaylatılması zorunludur. Talemesi testi (Akdeniz Anamisi) Not: 60 yaş üzeri olanların Devlet Hastanesi’nden evlilik için heyet raporu alması gerekmektedir.)
 4. Evlenme Ehliyet Belgesi (Çiftlerin her ikisi de Büyükkabaca’ da ikamet ediyorsa Belediye Evlendirme Memurluğu tarafından düzenlenir, Çiftlerden birisinin Büyükkabaca dışında ikamet etmesi halinde Nüfus Müdürlüğünden alınacaktır.)
 5. Uluslararası Aile Cüzdanı : 200,00 TL. Bedeli Belediyemiz veznesine yatırıldığında dair makbuz.

MÜRACAATLAR HERGÜN SAAT 08:30- 15:00 SAATLERİ ARASINDA ALINMAKTADIR.)

ÖNEMLİ BİLGİLER            :

 1. Büyükkabaca ‘da oturanların müracaata beraber gelmeleri zorunludur.
 2. Evlenecek olan çiften birinin Büyükkabaca ‘da ikamet etmesi zorunludur.
 3. Büyükkabaca ‘da oturan yoksa bağlı oldukları Belediyenin Evlendirme Memurluğunun birinden ortak izin belgesi almaları gerekmektedir.
 4. Eşlerden biri başvuruya gelemiyor ise (örn. Şehir dışında-yurt dışında olması veya başvuruya gelemeyecek durumda bulunması gibi) noter onaylı vekaletname vermesi zorunludur.
 5. Kadınlarda boşanma ve eşinin ölümü halinde 300 gün süre geçmelidir yada Aile Mahkemesinden İddet kararı getirmesi şarttır.
 6. Kız- erkek 16 yaşını doldurmadıkça evlenemez. Ancak Aile Mahkemesinden alınacak izin ile evlenebilirler.
 7. 17 yaşını tamamlayan erkek-kız velinin izni; eğer veli yoksa vasii veya vesayet makamının izni ile evlenebilirler.
 8. Soyadını kullanmak isteyen bayanlar bu isteğini müracaat sırasında belirtmelidirler.
 9. Mal beyanında bulunmak isteyenler bu isteğini müracaat sırasında belirtmelidirler.
 10. Evrakların geçerlilik süresi 6 aydır.
 11. Telefonla nikah günü rezervasyonu kesinlikle yapılmamaktadır.
 12. Nikah günü almak için Belediyemize gelinmesi zorunludur.

2- YABANCI UYRUKLULARDAN  İSTENEN BELGELER

———————————————————————————————————————————-

 1. Pasaportlarının Türkçe tercümelerini yaptırıp Noterden tasdik ettirmeleri gerekmektedir.
 2. Sağlık Raporu (sağlık raporlarının aile hekimliğine onaylatılması zorunludur. Talesemi testi (Akdeniz Anamisi) yaptırılması zorunludur. Not: 60 yaş üzeri olanların Devlet Hastanesi’nden evlilik için heyet raporu alması gerekmektedir.)
 3. 4’er Adet Fotoğraf (orijinal 4,5×6 ebatında olmalı, renkli fotokopi kabul edilmez, kadın için; alın ve çene açık olacak, erkek için; baş açık olacaktır).

ÖNEMLİ BİLGİLER            :

 1. Yabancılar için başvuru günü hafta içi her gün (MÜRACAATLAR SAAT 08:30- 15:00 ARASI ALINMAKTADIR.)
 2. Eşlerden biri Türk ise bağlı bulunduğu Evlendirme Dairesine müracaat edebilirler.
 3. Yabancı uyruklu kadın ya da erkeğin konsoloslukları Ankara Dışında Hangi İlde İse bekar olduklarına dair Bekarlık Belgesi (Evlenme Ehliyet Belgesi) alıp O ilin İl Hukuk İşleri Müdürlüğü’ne onaylatmaları gerekmektedir. Eğer konsolosluklar Ankara’da ise aldıkları Bekarlık Belgesini Ankara Dışİşleri Bakanlığına onaylatmaları gerekmektedir.
 4. Yabancı uyruklular Bekarlık Belgelerini ve Doğum Belgelerini kendi ülkelerinden getireceklerse o ülkedeki Türk Büyük Elçiliğine onaylatacaklardır.
 5. Bazı ülkeler anlaşma gereği Apostile olarak almış oldukları Bekarlık ve Doğum Belgelerini Türkiye’ye getirdikten sonra Türkçe tercümelerini yaptırıp Noterden onaylatmaları gerekmektedir.
 6. Bazı ülkelerin vermiş oldukları Bekarlık Belgesi ve Doğum Belgesi çok dilli olduğu için hiçbir yere onaylatmadan direkt müracaat edebilirler. Örnek; Almanya, Avusturya v.s.
 7. Eşlerden biri Türk Vatandaşı diğeri Yabancı Uyruklu ise Nüfus Müdürlüğünden Evlenme Ehliyet Belgesi almaları gerekmektedir.
 8. Eksik evraklarla yapılan müracaatlar kesinlikle kabul edilmez.
 9. Eğer Eşlerden biri Türkçe Bilmiyorlarsa Nikah Başvurusunda ve Nikah Esnasında Yeminli Tercüman Getirmeleri Gerekmektedir.

                                                                                                           Ömür Boyu Mutluluklar Dilerim.                                                                                                      Mehmet Ali ÜNSAL                                                                  Veli SELÇUK 

Evlendirme Memuru                                  Evlendirme Memuru Vekili

                 0 533 335 65 33                                                      0 546 251 39 08